5 způsobů jak používat Nabídky, Kupóny, Slevy a Akce

akcie

Nabídky, kupóny, slevy či výhody. V každém podnikání se dostanete do momentu, kdy se musíte rozhodnout zda nabídnout slevu a pokud ano, tak kdy a jaká bude její výše.

Slevy ve Vašem kamenném či online obchodu se mohou stát silnou zbraní  Vašeho arzenálu. I zde však platí, že zbraně je třeba používat s obezřetností, protože, jak to už se zbraněmi bývá – mohou způsobit nenahraditelné škody na značce / brandu, která se v důsledku může stát neziskovou.

Podívejme se proto, jak využívat slevy efektivně.

Výhody a nevýhody akčních nabídek.


Dříve než si ukážeme možné způsoby využití akcí pro zvýšení zákaznické loajality,  uveďme si nejprve důvody jejich pro a proti.

Pro

  • Lehká a rychlá implementace
  • Jednoduchá sledovatelnost
  • Zvýšení zákaznické akvizice
  • Zvýšení zákaznické loajality

Proti

  • Snížení marží a profitability
  • Možné poškození značky/brandu
  • Snížení konverzí mimo výprodejové periody, jestliže naučíte zákazníky čekat na akce
  • Tendence přitahovat „slevové lovce“
  • Tendence redukovat průměrnou hodnotu nákupu

Pro koho jsou slevy vhodné?


Jak jsme psali, slevy a akce mohou být efektivní nejen pro získávání nových zákazníků, ale také pro podporu zákaznické loajálnosti. Je však obzvlášť důležité zvážit nejen samotné rozhodnutí o aplikaci slevy, ale také Vaši celkovou strategii značky a to bezprostředně před tím, než slevy začnete uplatňovat.

Pokud chcete, aby Vaše značka měla positioning jako prémiová (high-end značka) nebo jsou-li Vaše marže na nízké úrovni, měli byste zvažovat daleko více a držet se výhod věrnostního programu, který může být pak pro Váš konkrétní segment výhodnější než samotné slevy.

O výhodách věrnostních programů  jsme již psali v předcházejícím článku  – více se dozvíte zde >>

Na druhé straně, máte-li zdravé marže, doporučujeme využívat denní/týdenní výprodeje nebo akce pro dosažení Vašich cílů i navzdory high-end positioningu.

Neplatí to však absolutně pro každou značku, proto  v  konečném důsledku musíte zvážit  VY, zda akce a druhy akcí jsou tou správnou strategií konkrétně pro Vás a Vaše podnikání.

Budování samotného prodeje v kamenné prodejně nebo v online obchodu, bude vyžadovat hodně experimentování a testování, abyste pochopili na co Vaši zákazníci reagují. Pokud budete mít vždy před sebou cíl kampaně, můžete odhadnout její výsledky a následně obratem aplikovat nové poznatky v dalších akcích.

An systems Vám nabízí širokou plejádu nástrojů pro volbu správného typu akce nebo slevy, takže se nemusíte obávat tvrdé práce.

Pojďme se nyní podívat na různe typy akcí.

Druhy akcí


U nás máte k dispozici několik různých typů slev a akcí. Tyto nástroje jsou u nás už  implementovány a připraveny pro Vaše potřeby. Představme si tedy několik nejčastěji využívaných.

Procentuální sleva

Nejpopulárnějším způsobem stále zůstává procentuální sleva. Tuto zahrnují jak malé doplňkové slevy ve výšce 5% či 10% , tak vyšší výprodejové ve výšce 20% až 50% zaměřené na podporu prodeje či likvidaci sezónního zboží nebo tzv. „ležáků“.

Korunová sleva

Akce založené na Korunové slevě mohou být chápány také jako poskytnutí „kreditu“. Tím dávají lidem pocit, že nevyužívají reálné peníze, jestliže „kredit“ nepoužijí. Některé  studie dokonce deklarují vyšší využití Korunových slev oproti slevám procentuálním a to dokonce o 175 %.

Dáreček zdarma

Výbornou přidanou hodnotou pro zákazníka může být dáreček za nákup. Používá-li se strategicky, může vést ke zvýšení hodnoty průměrné objednávky nebo Vám může pomoci zbavit se produktů, jež se delší dobu „nehýbou“.

Poštovné zdarma

V on-line segmentu jsou náklady na dopravu často pojmenovány jako „důvod číslo  1“  pro opuštění nákupního košíku. Nabídnout poštovné zdarma je výborný způsob pro zvýšení konverzí. Podobnou akci můžete využít, s podmínkou minimální hodnoty objednávky, pro zvýšení průměrné hodnoty objednávky.

Adresné oslovení zákazníků

Ukažte zákazníkům, že víte kdo jsou. Propojte věrnostní systém se systémem akcí. Posílejte jim procentuální slevy či kupóny na základě jejich narozenin či jmenin. Využijte různé kombinace a nalákejte je díky správné kombinaci do kamenného nebo online obchodu a zvýšte tím jejich loajalitu.

Na závěr bych však určitě dodal, že slevy a akce nejsou vhodné pro všechny.

Máte-li však jasnou představu o své značce, pak spojením s lehkým experimentováním přijdete na správnou kombinaci, která naplní vaše cíle a bude budovat kompaktní zákaznickou loajalitu.

V dalším článku  se  společně podíváme na další důležitý faktor, kterým je:

Časovaní akcí a výprodejů a jejich efektivní využití.

 

“V případě otázek, nás kontaktujte. Rádi Vám pomůžeme.”